Oszczędzać każdy chce, ale prawie nikt tego nie robi

Często wraz z nadchodzącym nowym rokiem stawiamy przed sobą nowe postanowienia. Przychodzi moment kiedy zaczynamy się zastanawiać nad oszczędzaniem pieniędzy w kontekście tak zwanej „czarnej godziny”. Należy wtedy kierować się dewizą, że systematyczność i kontrolowane wydatki to główne zasady sprzyjające oszczędzaniu. Wiadomo powszechnie, że Polacy niechętnie odkładają pieniądze w bankach. Polacy, o wiele chętniej gotówkę z banku pożyczają, chętnie też korzystają z kart kredytowych, i w ogóle często wydają więcej niż zarabiają, tym samym wpędzając się w długi. Często tłumaczy się taki stan rzeczy, małymi zarobkami, brakiem czasu aby pomyśleć o odkładaniu na przyszłość.

Podjęcie decyzji o oszczędzaniu i konsekwencja w tym może kiedyś okazać się dla nas bardzo istotna. Grozi nam przecież i utrata pracy, czasami z dnia na dzień, możemy też zachorować, a jeśli nasze leczenie przeciągnie się dłużej jesteśmy wyłączeni z możliwości zarobkowania. Dlatego decyzja o odkładaniu choćby niewielkiej gotówki jest nieoceniona .Co miesięczne nieduże, ale regularnie wpłacane kwoty, dadzą nam poczucie pewności i stabilizacji finansowej. Aby tak było musimy przyjrzeć się swoim codziennym wydatkom. Nie powinniśmy ulegać, różnym chwilowym zachciankom, bez których można się obyć.

Ograniczone możliwości wynikające z małych dochodów, muszą skłaniać nas do bardzo przemyślanych zakupów, z wyłączeniem debetu na naszej karcie, bo to jeszcze bardziej zuboży nasze finanse na kolejny miesiąc. Zapewne zdarzało nam się wyjść z marketu, z wyładowaną torbą zakupową, a po przyjściu do domu okazywało się, że kilka rzeczy jest właściwie zbyteczna. Nadwyżka w zakupie jedzenia to też często popełniany przez nas grzech, a na pewno dosłowny, kiedy jakaś część tych produktów ląduje w śmietniku. Wchodząc do sklepu nie kierujmy się emocjami, dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie listy zakupów i konsekwencja. Takie ścisłe określenie naszych wydatków, pozwoli nam zaoszczędzić, na odłożenie konkretnej kwoty w banku. Pamiętajmy, że warto pomyśleć o naszych finansach pod kątem przyszłościowym.

Kwiecień 14th, 2015 przez