Rekordowy zakup na polskim rynku dzieł sztuki

W sali domu aukcyjnego DESA Unicum odbyła się wyjątkowa aukcja, sprzedano kolekcję zdjęć Marilyn Monroe, oraz kolekcję innych gwiazd. Była to jak do tej pory najmniejsza aukcja, jaką przeprowadzono na rynku polskiej sztuki. Osiągnięto rekordową cenę 6,4 mln złotych, suma wywoławcza opiewała na 5 mln. Złotych. Całą kolekcję, która składała się z 3000 zdjęć zakupiło Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa dla miasta Wrocławia. W efekcie negocjacji jakie prowadziło Ministerstwo finansów z Ministerstwem Kultury, osoba nabywająca kolekcję mogła zatrzymać dla siebie 100 wybranych zdjęć, pozostałą część kolekcji przekazano do zbioru publicznego.

Od połowy lat 90 cała kolekcja była w posiadaniu FOZZ, pod koniec 2012roku dom aukcyjny Desa Unicum zorganizował aukcję na, której sprzedano 400 zdjęć, za łączną kwotę 3,8 miliona złotych. Zdjęcie Monroe w sukni baletowej sprzedano wówczas za – 69 tysięcy zł. Wykonawcą fotografii był popularny amerykański fotograf, z którym Marylin łączyły bliskie relacje, nie tylko zawodowe. Milton H. Green wykonał kilka tysięcy fotografii, głównie z sesji zdjęciowych, planów filmowych, oraz z życia prywatnego. Ta współpraca z Marylin przyniosła mu ogromny sukces zawodowy i sławę. Bliska zażyłość jaka łączyła fotografa z jego modelką pozwalała mu uchwycić wszystkie walory pięknej Marylin, od sex appealu po wręcz dziewczęcą niewinność.

Milton Greene współpracował w latach 50. 60. z wielkimi magazynami mody: Liffe, Look, Harper’s, Baazar, Vogue. Ogromna część zbiorów fotografii, wykonanych przez Miltona przedstawiała sceny z życia projektantów mody, aktorów, muzyków, tancerzy, oraz zdjęcia reportażowe i artystyczne. Ten niezwykle utalentowany artysta fotograf, uwiecznił na zdjęciach życie Hollywood, a przede wszystkim wybitne gwiazdy kina, które stały się legendą sztuki kinowej. Milton Greene portretował: Franka Sinatrę, Grace Kelly, Marlene Dietrich, Sammy Davis, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn, Paul Newman, Romy Schneider, Steve Mc Queen, Catherine Deneuve, i wielu innych znakomitych postaci kina. Kolekcja Greene’a, z uwagi na zadłużenie została po jego śmierci przejęta przez Bank City National.

Kwiecień 14th, 2015 przez