Światowa energetyka w roku 2040

energetyka

Z opublikowanego niedawno raportu Międzynarodowej Agencji Energii globalne zapotrzebowanie na energię wzrośnie o tyle ile obecnie zużywają łącznie Chiny i Indie. Według analityków MAE wzrost ten jest uwarunkowany: rozwojem gospodarczym, wzrostem ludności na świecie, która do 2040 roku ma wzrosnąć do 9 miliardów, a także postępującej elektryfikacji domów i przemysłu.

W celu sprostania zapotrzebowaniu na energię Chiny będą zmuszone wybudować do 2040 roku nową infrastrukturę energetyczną o wielkości zbliżonej do tej jaką obecnie mają Stany Zjednoczone. W przypadku Indii będzie to musiał być system energetyczny zbliżony do obecnego systemu całej Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów Indie będą wiodącym krajem we wzroście zużycia energii udział Indii w globalnym zapotrzebowaniu na energię osiągnie do 2040 roku 11 procent. Według analityków Chińczycy stawiają na zwiększenie udziału gazu ziemnego oraz innych czystych technologii w rozwoju swojej gospodarki. Dotychczasowa strategia rozwoju jaką przyjął rząd chiński dla poprawił w dużym stopniu rozwój przemysłowy oraz sytuację materialną milionów chińczyków. Ogromnym minusem tego sukcesu są obecnie potężne problemy w związku z zanieczyszczeniem powietrza wynikającego z tego, że cała gospodarka chińska opierała się na spalaniu węgla co stało się także przyczyną wielu przedwczesnych zgonów.

Najnowsze technologie

Międzynarodowa Agencja Energii uznała, że ogromny wpływ na globalną energetykę miał postępujący rozwój inwestycji w odnawialne źródła energii, a także zauważalny spadek cen OZE. Dla przykładu koszt pozyskania energii z paneli słonecznych od 2010 roku obniżył się aż o 70 procent, a energia wiatrowa staniała o 25 procent. W opinii jaką przedstawiła ostatnio Międzynarodowa Agencja Energii zakłada, że do roku 2040 udział odnawialnych źródeł energii w skali światowej może osiągnąć 40 procent.

Według MAE zwiększone wykorzystanie energii z OZE wzrośnie globalne zużycie gazu ziemnego nawet do 45 procent.

Listopad 11th, 2017 przez