Domki holenderskie

domki holenderskie

Modny domek holenderski

Domek holenderski jest parterowym budynkiem, który najczęściej wykorzystuje się do celów rekreacyjnych. Znacząco różni się on jednak od tradycyjnej przyczepy kempingowej. Jego przewóz nie jest możliwy bez specjalnej lawety. Domki holenderskie mogą także pełnić funkcję całorocznego domu, gdyż posiadają zainstalowaną w środku instalację kanalizacyjną oraz elektryczną. Ogromną zaletą domów holenderskich jest ich stosunkowo niska cena. Jest ona kusząca zwłaszcza dla tych osób, które mają w posiadaniu nieduży budżet finansowy. Można także zakupić używany domek holenderski, który będzie jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie. Wewnątrz najczęściej znajduje się sypialnia, salon, kuchnia lub aneks kuchenny oraz łazienka. Domki holenderskie posiadają naścienne kaloryfery elektryczne lub sufitowe wraz z kominkiem.

W przypadku domków całorocznych eksploatacja może być nieco wyższa kosztowo ze względu na konieczność ogrzewania. Jednak wykorzystać można nie tylko instalację grzewczą na prąd elektryczny, lecz także instalację gazową nogi holenderskie są bardzo cenione również ze względu na fakt, że ich ustawienie na działce nie wiąże się z szeregiem formalności. Nie trzeba zatem tracić czasu na chodzenie po urzędach, a także na zdobywanie odpowiednich pozwoleń i zezwoleń. Aby postawić na działce domek holenderski wystarczy tylko odpowiednie zgłoszenie do urzędu. Nie trzeba natomiast uzyskiwać pozwolenia na budowę w przypadku domku wolnostojących, parterowych, jeżeli ich powierzchnia nie przekracza 35 m². Zgłoszenie jest jednak ważne jedynie przez 120 dni. Zatem po upływie tego okresu należy przystawić swój domek oraz ponownie wystosować zgłoszenie. Jeżeli natomiast Pragniemy uniknąć tego typu zawirowanie wówczas należy uzyskać pozwolenie na budowę. Dużym ułatwieniem jest fakt, że aby postawić domek holenderski nie trzeba być właścicielem danej działki.

Nowoczesne modele domków holenderskich

Najbardziej nowoczesne modele domków holenderskich posiadają szereg instalacji, w tym instalację elektryczną, kanalizacyjną, wodną oraz gazową. Dzięki temu w domkach tych można mieszkać przez cały rok. Dodatkowe ocieplenie sprawia, że we wnętrzu nie jest zimno nawet podczas zimy. Najczęściej domki holenderskie powstają na bazie konstrukcji stalowej, wełny mineralnej oraz blachy. Jednak tego typu rozwiązanie sprawia, że obiekty te są podatne na korozję.

Dlatego niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja oraz właściwe zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie zawsze również ich ocieplenie jest wystarczające do tego, aby uzyskać komfort termiczny. Domki bardzo szybko nagrzewają się w sytuacji, kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura powietrza. Jednocześnie szybko tracą ciepło podczas panujących chłodów. Dlatego rachunki za ogrzewanie mogą być stosunkowo wysokie. Jednak domek holenderski może być wykorzystywany jedynie dla celów rekreacyjnych podczas lata. Wówczas nie trzeba będzie martwić się o koszty jego ogrzewania oraz kosztowną eksploatację zimą.

5 listopada, 2022 przez