Szkolenie do uzyskania licencji pilota zawodowego CPL(A)

Szkolenie do uzyskania licencji pilota zawodowego CPL(A)

Każda osoba, która wiąże swoją przyszłość oraz karierę zawodową z lotnictwem, musi uzyskać specjalną licencję pilota zawodowego. Ten dokument daje uprawnienia do wykonywania zawodu pilota. Kandydaci, którzy podejmują się kursu CPL(A) uczą się latać w każdych warunkach atmosferycznych oraz o każdej porze. Posiadanie takiej licencji umożliwia pilotowanie samolotów za wynagrodzenie.

Czym jest licencja CPL(A)?

Licencja CPL(A) jest to uprawnienie, które musi posiadać każdy pilot w swojej karierze zawodowej. Uprawnienie upoważnia do wykonywania komercyjnych lotów. Osoba, która uzyska taką licencję, może być dowódcą w samolocie, który ma załogę jednoosobową. Licencja daje również możliwość pełnienia funkcji drugiego pilota w zarobkowym transporcie lotniczym.

Jak uzyskać licencję pilota zawodowego?

Aby otrzymać licencję pilota zawodowego należy ukończyć kurs CPL(A). Jedną z możliwych dróg, którą musi przejść osoba starająca się zdobyć licencję, jest sukcesywne przejście kursu na pilota zawodowego lub przejście teoretycznego kursu pilota liniowego. Po przejściu kursów należy podejść do egzaminów, które odbywają się przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jak wygląda szkolenie CPL(A) w Smart Areo Flight Academy?

Osoba, która zamierza podjąć się kursu pilota zawodowego może go przejść w ramach dedykowanego szkolenia do licencji CPL(A). Drugą opcją jest również przejście kompleksowego szkolenia ATPL(A), które pozwala na jednoczesne ukończenie trzech różnych kursów teoretycznych. Te kursy to między innymi IR(A), CPL(A) oraz ATPL(A). Czas trwania poszczególnych kursów oraz liczba godzin lekcyjnych zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj kursu wybierze osoba podejmująca się szkolenia. Zwykle kurs praktyczny składa się z 20 godzin lotów samolotem Cessa 152 oraz 5 godzin lotów samolotem Piper PA28 Arrow.

Podczas szkoleń każda osoba otrzymuje niezbędne materiały dydaktyczne oraz wsparcie od doświadczonych instruktorów i specjalistów z dziedziny lotnictwa. Dodatkowo dla każdego uczestnika kursu szkoleniowcy mają indywidualne podejście oraz zapewniają dobrą atmosferę do nauki.

Jak wygląda część praktyczna kursu CPL(A)?

Część praktyczna kursu CPL(A) obejmuje między innymi podstawy pilotażu oraz naukę pilotażu samolotu typu COMPLEX. Jest to samolot o zmiennym skoku śmigła oraz chowanym podwoziu. Jego pojemność to minimum 4 osoby. Podczas części praktycznej trenowane są umiejętności pilota podczas lotów nocnych oraz lotów w trudnych warunkach atmosferycznych. Na części praktycznej kursu dla pilota zawodowego doskonali się techniki nawigacyjne kandydata.

Jakie są wymagania do podjęcia się kursu CPL(A)?

Podstawowymi wymaganiami do podjęcia się szkolenia to posiadanie licencji PPL(A), uprawnienia NVFR oraz przebyte 150 godzin całkowitej liczby lotów. W tej liczbie 100 godzin musi być przebyte w charakterze pilota dowódcy (PIC). Oprócz tego minimalnymi wymaganiami dla kandydata, który chce podjąć się kursu, jest wymóg pełnoletności, posiadanie wykształcenia średniego oraz posiadanie podstawowych badań lotniczo-lekarskich kategorii I.

15 października, 2021 przez