Podatki – sejm tu obniża, a tam podwyższa

podatki

Zdecydowana większość posłów zgodziła się na zaproponowane przez sejm zmiany w podatkach. Zmiany te dotyczą obniżenia podatku PIT i podwyższenia go osobom, które zarabiają na nieruchomościach. Zmianą, która budzi największe zainteresowanie przyjętą przez 410 posłów jest nowela zwalniająca z podatku PIT – wygranych na automatach do gier. Obecnie poza nielicznie działającymi legalnie kasynami automatów do gier nie ma. Zezwolenie na prowadzenie salonów gier na automatach posiada obecnie Totalizator Sportowy, który jest teraz monopolistą. Przedstawiciele Totalizatora Sportowego nie potrafią podać bliższej daty otwarcia tego rodzaju salonów.

Z podatku dochodowego zostały także zwolnione wygrane na grach w karty i kości, rozszerzono również ilość twórców, którzy będą uprawnieni do 50 procentowego kosztu uzyskania przychodu. Z wprowadzonych zmian w przyszłym roku skorzystają: twórcy gier komputerowych, wykładowcy akademiccy, tłumacze.

Obniżenie podatków każdorazowo ma wpływ na mniejsze wpływy do kasy państwa dlatego niemal zawsze poszukuje się sposobu na sfinansowanie tych obniżek. W przypadku obniżek przyszłorocznych PIT-ów na gry poszerzony został rodzaj nieruchomości o wartości dziesięciu milionów złotych od których właściciel zobowiązany jest odprowadzać podatek. Propozycję zgłoszoną przez Kukiz-15 o uznanie grafików komputerowych za twórców sejm odrzucił argumentując, że takie przepisy już ich obejmują.

Maj 30th, 2018 przez