Podatek handlowy za granicą

Według unijnego prawa danina pobierana w niektórych regionach Hiszpanii od sieci handlowych jest zgodna z obowiązującym prawem tak rzekli sędziowie unijnego trybunału. Co ważne zauważa rzecznik TSUE danina nie jest odprowadzana do budżetu centralnego, a do kasy regionu. Celem pobierania daniny jest użycie tych środków do finansowania działań ekologicznych oraz porządku przestrzennego i utrzymywania w dobrej kondycji handlu detalicznego.

Zdaniem rzecznika TSUE obecność dużych sieci handlowych powoduje zwiększanie kosztów dla społeczności lokalnej dlatego według TSUE sieciówki powinny także w większym stopniu dokładać się do lokalnego budżetu.

W Hiszpanii wysokość podatków pobieranych od sieciówek nie zależy od ich obrotu, tylko określa się ją na podstawie określonego limitu powierzchni przeznaczonej do celów handlowych. Takie kryteria opłat są równorzędne dla wszystkich firm także zagranicznych. Z opłat pobieranych od sieciówek zabrania się wspierania finansowego mniejszych sklepów.

Zdaniem prawników tak pobierany podatek nie narusza przepisów unijnych jeśli jest on przeznaczony na cele pozafiskalne. W opinii ekspertów jest to wskazówka dla Polski wskazują oni jak dużą rolę odgrywa niefiskalny cel pobieranych danin.

Listopad 6th, 2017 przez