Likwidacja deklaracji VAT

Za sprawa nowych przepisów Urząd Skarbowy będzie mógł pozyskać informacje o firmie bez konieczności składania comiesięcznych i kwartalnych zeznań. Ministerstwo Finansów od dłuższego czasu planuje likwidację deklaracji VAT. Dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług potwierdził informacje dotyczące prac resortu nad nowymi rozwiązaniami.

Urząd Skarbowy wszystkie informacje czerpać będzie z dostarczanego mu droga elektroniczną przez przedsiębiorce Jednolitego Pliku Kontrolnego. Już od przyszłego roku wszystkie firmy będą zobligowane do składania go.

Jednak dotychczasowe deklaracje VAT nie znikną od razu. Ministerstwo Finansów planuje ich likwidację najwcześniej na początek 2019 roku – po upewnieniu się, że nowy system funkcjonuje w prawidłowy sposób. Do 7 sierpnia wszyscy zainteresowani tematem mogli składać swoje propozycje mające na celu sprawniejsze działanie systemu.

Przedstawiciele przedsiębiorców wyrazili swoją aprobatę dla nowych przepisów. Ich zdaniem to jedyna słuszna droga. JPK dostarcza Fiskusowi zdecydowanie więcej informacji a dublowanie informacji poprzez deklarację VAT jest całkowicie zbędna.

Wrzesień 26th, 2017 przez