OPEC przedłuży cięcia dostaw?

ropa

Po informacji ze strony Arabii Saudyjskiej o możliwym przedłużeniu cięć w dostawach ropy naftowej jej cena na giełdzie paliw gwałtownie rośnie.

Baryłka ropy naftowej w dostawach planowanych na czerwiec wyceniona została na giełdzie w Nowym Jorku na 46,98 dolarów. W Londynie wzrost cen jest jeszcze wyższy i wynosi 1,7 procent co ostatecznie ustanawia cenę baryłki w wysokości 49,92 USD.

Dostawy ropy naftowej na rynki paliw od stycznie 2017 roku zmniejszają się. Wytwarzanie surowca zarówno przez OPEC jak i kraje w nim nie zrzeszone ma być niższe nawet o 1,8 miliona baryłek dziennie.

Są to ustalenia na pierwsze półrocze bieżącego roku, jednak nie wyklucza się, że obowiązywać będą one także w drugiej połowie roku. Ostateczne informacje podane zostaną po mającym się odbyć w Wiedniu 25 maja posiedzeniu.

Minister Arabii Saudyjskiej zapowiada, iż rynek ropy naftowej powinien w najbliższym czasie osiągnąć równowagę. Mimo, że zwiększona produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych ma negatywny wpływ na cenę surowca dostarczanego przez OPEC, kartel podjął decyzję o konieczności zmniejszenia jej nadwyżki na rynku.

Maj 15th, 2017 przez