Inwestowanie w dzieła sztuki – najtrudniejsze?

Inwestowanie w dzieła sztuki uważane jest przez ekonomistów za najtrudniejsze ze wszystkich form lokowania kapitału. Niezbędne jest posiadanie ogromnej, eksperckiej wiedzy a także szczęścia, gdyż dziedziną tą w dużej mierze rządzi panująca moda.

Chcąc zainwestować swoje oszczędności, wybierać można z całej gamy dostępnych możliwości, takich jak inwestycja w kruszce, nieruchomości lub papiery wartościowe. Dzieła sztuki podobnie jak wino zaliczane są do tzw. dóbr alternatywnych.

Decydując się na ulokowanie kapitału w dzieła sztuki konieczna jest pomoc eksperta posiadającego ogromną wiedzę. Ważne również, aby obraz po prostu podobał się jego nabywcy- będzie on towarzyszył mu na co dzień, zdobiąc ścianę w jego domu lub biurze. Musi on wzbudzać w posiadaczu pozytywne emocje. Gdy znajdzie się już obraz odpowiadający nam pod względem wizualnym koniecznie należy skorzystać z pomocy profesjonalisty, np. historyka sztuki lub właściciela galerii, który oceni czy obraz warto zakupić. Z czasem gust wykształca się a kolekcjoner zaczyna coraz lepiej orientować się w panujących na rynku trendach. Zadaniem eksperta jest zarówno ocena wartości artystycznej jak i możliwości inwestycyjne wybranego dzieła- realne oszacowanie ewentualnych zysków lub strat.

Inwestując w dzieła sztuki możemy liczyć na kilka procent zysku rocznie. W okresie 10 lat wzrost ten może wynieść kilkadziesiąt procent pierwotnej wartości. Ważna jest także znajomość dotychczasowej kariery artysty jest to pomocne w oszacowaniu wartości jaką może osiągnąć dzieło w przyszłości.

Lokując kapitał w dzieła sztuki należy pamiętać, że tak jak w przypadku każdego innego towaru trzeba posiadać kompleksową dokumentacje, paragon potwierdzający zakup a także ekspertyzę stwierdzającą autentyczność.

Rynek dzieł sztuki bardzo silnie poddawany jest wpływom panującej mody. Obrazy będące w ważnych i znaczących kolekcjach, automatycznie staja się obiektem pożądania innych kolekcjonerów. Jeżeli są to dzieła artystów już nieżyjących wartość obrazu potrafi osiągnąć bardzo wysokie kwoty. Należy jednak pamiętać, iż moda panująca w sztuce jest zmienna jak każda inna, co często czyni inwestycje nieopłacalną a nawet stratną.

Maj 16th, 2017 przez