Jak importować towary z Chin?

Chiny

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na import towarów z Chin. Towary wyprodukowane poza granicami Unii muszą przejść odprawę celną. Przed zdecydowaniem się na współpracę z Chińskimi firmami warto dobrze zapoznać się z ich ofertami. Import z Chin jest skomplikowanym procesem, dlatego warto dopilnować istotnych kwestii.

Jak znaleźć dostawcę z Chin?

Znalezienie odpowiedniego dostawcy lub firmy to pierwszy krok importu towarów z Chin. Istnieją dwa sposoby na znalezienie dostawcy. Jednym z nich jest poszukanie targów w Chinach oraz poszukiwanie fabryki przez Internet na specjalnych platformach. Tragi są dobrą opcją ze względu na wielkość rynku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdzie się tam potencjalnych dostawców z Chin. Wybór tej opcji niesie za sobą większe koszty oraz należy się wcześniej zarejestrować jako uczestnik targów, aby dostać specjalną wizę na wyjazd. Druga możliwość jest popularniejsza ze względu na to, że jest tańsza oraz nie wymaga przemieszczania się. Wystarczy jedynie komputer z dostępem do Internetu. Na portalach można przeglądać oferty dostawców z Chin.

Jakie są formy płatności oraz dostępne waluty?

Przed rozpoczęciem współpracy z chińskimi dostawcami warto sprawdzić, w jakiej formie należy dokonać płatności. Przeważnie transakcje z Chinami odbywają się w dolarach amerykańskich (USD). Jeśli mamy stałą współpracę, warto założyć konto walutowe w USD, aby każdorazowo nie dokonywać przewalutowania. To rozwiązanie jest korzystne, ponieważ przy płatnościach zagranicznych banki stosują własne kursy rozliczeniowe, które zwykle są negatywne dla właściciela rachunku. Z kolei, jeśli towar z Chin sprowadzamy sporadycznie, utrzymanie konta walutowego może okazać się nieopłacalne.

Jak sprawdzić jakość towarów z Chin?

Sprawdzenie jakości towarów pochodzących z Chin jest możliwe na dwa sposoby. Jednym z nich jest kontrola na miejscu w Chinach. Po podpisaniu umowy na import z zagranicy można odwiedzić fabrykę oraz poprosić o pokazanie pierwszych partii wyprodukowanych przedmiotów. Najlepiej wtedy ocenia się jakość, materiał oraz kontroluje technikę, z jaką wytwarzane są towary. Kontrola fabryki jest najlepszym sposobem na ocenienie jakości zamówionego sprzętu. Sposób ten jednak wiąże się z kosztami podróży oraz zakwaterowania. Druga opcja to zamówienie przesyłki z próbkami. Próbki z Chin to możliwość sprawdzenia próbki koloru, materiału oraz innych detali zamówionego produktu. Maksymalny czas dostawy to 10 dni. W przypadku małych elementów możliwe jest nawet otrzymanie całego produktu na przykład gotowej biżuterii.

Jak udokumentować transakcję?

Przed podjęciem współpracy warto, ustalić sposób, w który będzie ona udokumentowana. Otrzymanie poprawnie wystawionej faktury jest podstawą do ujęcia wydatku w kosztach. Wcześniej powinno się ustalić, w jakim języku będzie ona wystawiona. Faktura w języku angielskim będzie łatwiejsza do przetłumaczenia, niż byłaby wystawiona w języku chińskim. Do przetłumaczenia takiej faktury prawdopodobnie trzeba będzie ponieść koszt tłumacza. Właściwa faktura powinna zawierać pełne dane obu stron, numer dokumentu, datę wystawienia oraz istotne informacje o towarze.

8 września, 2021 przez