Czy inwestycja w wynajem nieruchomości nadal się opłaca?

nieruchomości inwestycja

Niezmiennie uważa się, iż kupno mieszkania w celu wynajmowania go to jedna z najlepszych możliwych inwestycji. Jej zwolennicy jako dowód potwierdzający słuszność tej opinii mówią o jej bezpieczeństwie i pewnym zysku. Jednak czy na pewno mają rację?

Z informacjo podanych w 2016 roku przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że aż 51 procent inwestujących Polaków ulokowało swój kapitał właśnie w nieruchomości. Dlaczego tak się dzieje? Według ekspertów może wynikać to z naszej narodowej mentalności wedle której po prostu lubimy widzieć w co zainwestowaliśmy. Szczególnie, gdy są to rzeczy trwałe i przyszłościowe.

Wyliczenia Home Brokera oraz Domiporta.pl pokazują, iż opłacalność najmu lokalu pod inwestycje to obecnie około 5 procent a w przypadku wyjątkowo atrakcyjnych lokalizacji nawet 6.

Rentowność uzależniona jest także od miasta w którym znajduje się lokal. Najbardziej opłaca się zakupić je w Krakowie, Wrocławiu lub Gdańsku, gdyż popyt na mieszkania jest tak największy. Najwyższe czynsze za metr kwadratowy obowiązują w Warszawie i wynoszą około 52,5 zł.

Dane pokazują, iż najbardziej opłaca się zakupić lokal pod wynajem w Katowicach. Mieszkania są tam bardzo tanie a rentowność wynosi 6,58 procent.

Decydując się na zakup nieruchomości przeznaczonej pod wynajem należy uwzględniać dwa rodzaje zysku. Pierwszy to bieżące przychody uzyskiwane co miesiąc, drugi to wzrost wartości danej nieruchomości. Według statystyk wzrost ten to około 2 procent w ciągu kilkunastu lat. Wszystko jednak zależy od rodzaju nieruchomości, jej lokalizacji oraz aktualnej sytuacji na rynku.

Warto również pamiętać, iż wynajem generuje liczne wydatki, takie jak niezbędne naprawy, zakup potrzebnego sprzętu, itp.

Sierpień 29th, 2017 przez