Inwestycje drogowe i kolejowe w województwie lubelskim

inwestycje lubelskie

Województwo Lubelskie przeznacza 5 miliardów złoty na inwestycje drogowe oraz kolejowe chodzi tu przede wszystkim o dokończenie zachodniej obwodnicy Lublina i przebudowę dróg wojewódzkich, gminnych i powiatowych oraz zmodernizowanie linii kolejowej. Fundusze przeznaczone na te cele pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego i z budżetu województwa. Na budowę i modernizację dróg lokalnych samorządy województwa lubelskiego otrzymają z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozwoli to na zmodernizowanie 347 km. Dróg powiatowych i wiejskich. Wojewódzki Urząd Marszałkowski podpisał umowy z samorządami : chełmskim, bialskim, kraśnickim, włodawskim tu liczba podpisanych umów była największa. Najbardziej zadowalające jest to, że z programu będą korzystać mniejsze aglomeracje miasta do 5 tysięcy mieszkańców oraz tereny wiejskie. Pozwoli to także na wyrównanie poziomu rozwoju gminnej infrastruktury drogowej na terenach objętych najwyższym stopniem bezrobocia.

Ocena wniosków polegała na wzięciu pod uwagę: dostęp do budynków użyteczności publicznej, dostęp do atrakcji turystycznych, wskaźnik bezrobocia, poprawę dojazdu do domów, remiz, szkół itd. Dodawano też punkty w przypadku blisko funkcjonujących dużych gospodarstw, grup producenckich i zakładów przetwórstwa spożywczego.

Modernizacja torów

Polskie linie kolejowe zamierzają zmodernizować 150 km linii kolejowej, sieć trakcyjną, urządzenia do sterowania ruchem, wymianę rozjazdów. Ma to znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort podróżowania koleją. Po zakończeniu modernizacji pociągi pasażerskie będą jeździć o wiele szybciej przejazd na trasie Warszawa – Lublin skróci się o 90 minut. Remontom poddane będą także stacje kolejowe zostaną wyposażone w nowe wiaty ławki i oświetlenie. Wszystko to ma zwiększyć komfort podróżowania powstanie też nowy przystanek „Lublin Zachód”.

Aby jeszcze bardziej wzmocnić bezpieczeństwo oraz usprawnić ruch zostaną wybudowane dwa wiadukty kolejowe i 12 przejść dla pieszych pod torami, a także specjalne przepusty do przechodzenia dla dzikich zwierząt. Poprawiony zostanie także obecny bardzo zły stan przejazdów kolejowo – drogowych. Zostanie uruchomiona modernizacja długo oczekiwana na linii kolejowej nr 7 – Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock, Dęblin – Lublin. Całe przedsięwzięcie warte jest ponad 4 miliardy złoty. Pociągi pasażerskie mają jeździć z prędkością 160 km na godzinę.

Zapisz

Sierpień 10th, 2016 przez