Początek roku 2016 to nie czas na inwestycje w złoto

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że utrzymująca się na rynku złota tendencja spadkowa może w nadchodzących miesiącach przynieść pogłębienie zniżek. Z innego punktu widzenia wydaje się, że w dłuższej perspektywie możliwość dalszych spadków ulega coraz większemu ograniczeniu.

złoto
W ostatnich miesiącach dało się zauważyć, że złoto nie jest już aż tak bardzo atrakcyjnym produktem do lokowania w nim finansów. Notowania tego kruszcu były stabilne gdy zrobiło się głośno o bankructwie Grecji i jej prawdopodobnym zamiarze wyjścia ze strefy euro. Ceny złota uległy spadkowi na skutek paniki wywołanej załamaniem chińskiej gospodarki, w tym czasie jego cena wzrosła o zaledwie 7 procent.

Kryzys zadłużeniowy w strefie euro i kapitalizacja światowych giełd spadły w 2011roku o 24 procent, spowodowało to 26 procentową zwyżkę na rynku złota. Obecnie mimo rosnącej niepewności na ryku kapitałowym inwestorzy nie próbują znaleźć bezpieczeństwo na ryku złota.

Zdaniem znawców rynku wpływ na to może mieć gwałtowne spowolnienie chińskiej gospodarki. Do tej pory Chiny były uważane za największego konsumenta złota na świecie. Narastające tam spowolnienie gospodarcze spowodowało spadek oszczędności przez obywateli, może to wpłynąć na i tak malejący w tym kraju popyt na złoto, a głównie na wyroby biżuteryjne.

Z danych Światowej Rady Złota wynika, że w pierwszym półroczu tego roku tylko pięć banków centralnych postanowiło zwiększyć swoje rezerwy złota. Największą ilość kruszcu zakupiły Bank Rosji i Bank Chin. Oprócz Chin i Rosji złoto kupowały mniej znaczące banki: Jordanu, Mongolii, Kazachstanu.

Zmniejszenie importowania złota ogłosiły też Indie, będące drugim po Chinach największym importerem złota na świecie. Tamtejszy rząd zakłada, że do banków może trafić około 20 ton złota znajdującego się w zapasach domowych, bank miałby odsprzedawać złoto krajowym wytwórcą biżuterii. Gospodarstwa domowe otrzymywałyby odsetki od depozytu, a producenci biżuterii nie będą musieli sprowadzać jej z zagranicy.

Według szacunków Hindusi kupują 300 ton złota rocznie aby przeznaczyć je na cele inwestycyjne. Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach notowania złota mogą zniżyć się do 1050 dolarów za uncję.

Październik 17th, 2015 przez