Startup – dobry biznes?

startup

Startup stał się w Polsce dość powszechnym pomysłem na własny biznes w Polsce obecnie działa 2,4 tysiące takich firm. Są one w dużej części finansowane z pieniędzy przedsiębiorców. Wiele z tych firm dobrze prosperuje na rynku zwłaszcza kiedy pomysł na biznes był trafiony. Najczęściej spotykanym powodem niepowodzenia startupu są różnego rodzaju problemy prawne oraz brak nakładów finansowych w dalszy rozwój firmy.

Każdy kto zdecyduje się na założenie firmy powinien najpierw ocenić swoje szanse na powodzenie w biznesie oraz rozpatrzyć co może być przyczyną niepowodzenia. Najważniejsze jednak jest zagwarantowanie wystarczających środków finansowych, które pozwolą na ciągły rozwój firmy. To ważne zwłaszcza w początkowym okresie rozwoju firmy kiedy przedsiębiorca chce zaistnieć na rynku i dotrzeć do jak największej liczby odbiorców swojego produktu. Sporym problemem dla młodszych przedsiębiorców, dla których jest to ich pierwszy biznes są zawiłości prawne. Warto więc jeszcze przed założeniem firmy dokładnie zapoznać się warunkami prawnym dotyczącymi prowadzenia tego biznesu.

Sposoby na dofinansowanie

Istnieje kilka możliwości pozyskania dofinansowania dla startup: z funduszy Unii Europejskiej, zasoby finansowe venture capital mogą być również środowiska biznesowe zajmujące się sponsorowaniem innowacyjnych pomysłów. Prywatni inwestorzy wykazują zainteresowanie w początkowej fazie projektu po upływie od 3 do 6 lat wycofują swoje udziały. Venture capital dysponuje środkami przekazynymi przez prywatnych inwestorów. Finansują oni przede wszystkim przedsięwzięcia o wartości przekraczającej 5 milionów złoty co ma zmniejszyć ryzyko straty włożonego nakładu. Kierując swoje środki w przedsięwzięcia startupów liczą na wysoką stopę zwrotu. Tylko 25 procent startupów skorzystało na dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Często startupy decydują się na prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Powodem tego jest łatwiejsze i szybsze załatwienie formalności i niewielka wysokość wymaganego kapitału. Problemem są jednak wyższe koszty miesięcznego prowadzenia tak zarejestrowanej firmy. Do tego dochodzą koszty obsługi pełnej księgowości oraz obowiązkowe składanie sprawozdań do KRS lub notarialnych zmian umowy spółki.

Osoby zakładające Startup powinni też od strony prawnej zabezpieczyć informacje poufne firmy, prawa autorskie, logo swojej firmy. Wszystkie te kwestie powinny być w należyty sposób zabezpieczone. Ochroni to przedsiębiorców przed problemami jakie mogą pojawić się w trakcie działalności firmy prowadzonej na podstawie tych umów.

Marzec 1st, 2017 przez