Ceny ropy naftowej szybują w górę!

Popyt na ropę naftową zaprezentował właśnie swoją siłę i pozycje na rynku. W Stanach Zjednoczonych notowania ropy naftowej osiągnęły poziom 63 dolarów za baryłkę, co stanowi najwyższą cenę od 2014 roku. W latach wcześniejszych cena baryłki ropy wynosiła około 62 dolarów.

Wzrost ceny ropy uznać należy w znacznym stopniu za posunięcie techniczne, posiadającym jednak wsparcie fundamentalnych danych. Amerykański Instytut Paliw poinformował, iż nagromadzone zapasy ropy naftowej zmniejszyły się aż o 11,2 miliony baryłek – zaznaczyć należy, że oczekiwany spadek był trzy razy niższy. W tym samym czasie wzrosły jednak zapasy benzyny oraz destylatów, dzięki czemu wnioskować możemy, iż spadek zapasów ropy wynika ze wzrostu aktywności amerykańskich rafinerii.

Optymizm inwestorów jest nie do końca uzasadniony. Powstają obawy przed przegrzaniem rynku, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę sytuację na światowych rynkach ropy naftowej.

Sytuacja na rynku miedzi na początku tego roku wykazuje przewagę podaży. Pod koniec zeszłego roku cena za funt miedzi wynosiła około 3,30 dolarów – w tym roku odnotowuje się serię spadków jej wartości. Aktualna cena za funt wynosi 3,22 dolary.

Spadek popytu jest jednak najprawdopodobniej krótkotrwały. Ogólna sytuacja na rynku miedzi jest pozytywna. Spadek ceny na początku tego roku – przy wcześniejszym intensywnym wzroście traktować należy wyłącznie jako techniczną korektę spadkową. Trend średnio- oraz długoterminowy nadal uważać należy za wzrostowy.

Sytuacja na rynku miedzi jest pozytywna także z fundamentalnego punktu widzenia. Możliwe szoki podażowe wynikają z chińskich regulacji środowiskowych, w tym działalności kopalni oraz hut. Temat ten niewątpliwie podejmowany będzie w bieżącym roku przez chińskie władze. Czynnikiem kolejnym może być zagrożenie wynikające ze strajków w najważniejszych światowych kopalniach miedzi. Wcześniejsze problemy doprowadziły do konieczności przeprowadzenia restrukturyzacji, m.in. do licznych zwolnień co niewątpliwie wpłynęło na relację górników z władzami największych spółek.

Styczeń 9th, 2018 przez